Africká savana, zvuky panenskej divočiny, modrá obloha a prekrásne západy slnka, jeden krajší ako druhý – obraz, ktorý v nás vyvoláva pocit tajuplnej exotickosti. Ako by asi tento záhadný svet plný exotických zvieratiek zapôsobil na malého človiečika a ako by mu mohol pomôcť pri riešení každodenných problémov jeho detského sveta? Tak túto otázku si položila aj Michaela Pribilincová, doktorka psychológie a vytvorila desať jedinečných Bájok spod baobabu. Ak chcete chcete spoznať všetky jej tajomstvá, stačí ak budete sledovať náš seriál a odhalíte čaro tohto výnimočného diela pre malých i veľkých.

Dnes na tému: Prečo Bájky spod baobabu a nie Bájky spod čerešne?

Malebná slovenská dedinka a v nej nejeden dvor plný užitočných domácich zvieratiek. Žijú tam kuriatka, sliepočky, húsky, kačičky, ale aj prasiatka či kravičky. Nad hlavami nám lieta vtáctvo od výmyslu sveta. V úľoch bzučia včely znášajúce peľ aby z neho vyrobili sladký med. Ak ste prežili detstvo na dedine, tak ako ja, viete o čom hovorím. Vôbec nepochybujem, o tom, že aj vaši drobci sa do rozmanitej ríše zvierať zamilovali a to do tých domácich, ale aj do tých z africkej savany, ktoré sa stali hrdinami Bájok spod baobabu.

Pýtate sa, prečo si ich autorka, Michaela Pribilincová, zašla po svojich poučných hrdinov až do ďalekej Afriky, keď stačilo zájsť na slovenskú dedinu a už by mala hrdinov za nejeden tucet? Tak sa so mnou vydajte na vzrušujúcu cestu za exotikou africkej savany a odhaľte tajomstvo ich čara, ktoré určite zapôsobí na detskú dušičku.

Skôr než sa pustíme do objavovania čara exotickej savany, či do vnímania tohto vábivého prostredia očami našich drobcov, patrí sa savane ako geografickému priestoru venovať aspoň pár viet. Iste si na niečo spomínate aj z hodín geografie a ak aj nie, žiadny strach. Spoločne si pamäť osviežime. Savana je vlastne istá vegetačná formácia s prevládajúcimi porastmi vysokých tráv a bylín. Má riedko roztrúsené skupiny krov a stromov. Striedajú sa tu suché tropické a subtropické obdobia, ktoré sú typické hlavne pre savanu etiópsku a savanu austrálsku. V Afrike stromový porast savany vytvárajú prevažne akácie, nám známe pod označením baobab, či palmy duma, v Austrálií sú to prevažne eukalypty.

No a keď sa nám už baobab dostal do názvu Bájok, nemôžeme ho len tak obísť. Baobab dlaňovitý inak aj Adansonia digitata z čeľade Bombacaceae pochádza zo saván strednej Afriky. Pri výške okolo 10 metrov má neobyčajne hrubý kmeň (v priemere až 10 metrov). Baobab dosahuje vysoký vek, ktorý sa počíta na stovky rokov.

Iste mi dáte za pravdu, že už len pri samotnom opise ďalekej africkej savany či sladkého stromu baobab, každého z nás zachváti túžba po exotickom dobrodružstve. Možno sa aj vy, tak ako ja, vidíte ukrytí niekde vo vysokej tráve, pred horúcim slnkom vás chránia sladké listy vyrastajúce z hrubitánského kmeňa baobabu a ste úplne potichu. Ste potichučky ako myšky, aby ste ani na sekundu nenarušili nádherný život, ktorý sa odohráva priamo pred vami.

Je to život africkej savany, ktorého tok nikdy neutícha. Deň čo deň sa tam odohráva boj o obyčajné miesto pod horúcim slnkom, možno niekedy aj boj na život a na smrť, no dennodenne i súboje o srdce tej vyvolenej a tiež to najkrajšie – okamihy prvého nadýchnutia. Ak si teraz myslíte, že si pre pokoj na duši treba radšej predstaviť vylihovanie na pláži, prichádzate skutočne o veľa. Stačí len zapojiť fantáziu, predstaviť si samého seba ako pozorovateľa africkej savany a zažijete čosi neobvyklé.

A teraz si predstavte, aké by to bolo, keby ste si na svoj pomyselný výlet po savane vzali aj svojich drobcov. Vnímali by to aj oni tak intenzívne ako vy, ich rodičia? Asi vás sklamem, ale asi by to nebolo veľmi rovnaké. Bolo by to ešte intenzívnejšie. Obraz africkej savany, ďalekého, exotického, vzrušujúceho a dobrodružného miesta v detskej mysli spôsobí divy. Ak vy počujete zvuky, cítite vône divočiny a vidíte krásne obrázky zo života afrických zvierat, tak drobec, ktorý je ešte viac menej ako nepopísaná doska, počuje, cíti, vníma aj vidí vo svojej predstavivosti ešte oveľa viac. On so svojou schopnosťou zveličovať je ďaleko za vašimi hranicami vnímania tohto exotického kraja. Jeho ušká, očká, či noštek hrajú spolu jedinečnú hru, vďaka ktorej zvuky, pachy, farby či tvary bude vnímať oveľa jasnejšie i pestrejšie. Africká savana sa mu v okamihu stane reálnym svetom. Svetom, v ktorom môže byť šťastný.

A o to práve v Bájkach spod baobabu, ktoré sú predovšetkým príbehmi s výchovným charakterom, ide. Je to rovnaké ako v škole. Ak dieťa vôkol seba nemá pekné a najmä pútavé prostredie, aj jeho záujem sa môže strácať. Ale ak sa mu vytvorí prostredie, do ktorého sa bude rád vracať, tak aj jeho záujem o učivo bude živší. Michaela Pribilincová, autorka Bájok spod baobabu presne takéto prostredie našla a zaviedla tam aj svojich hrdinov, aby sa na ich jedinečných príbehoch mohli malí i veľkí nielen poučiť, ale aj pobaviť. Vytvorila tak dokonalý svet exotiky a vzrušenia, plný dobrodružných príbehov zvieracích obyvateľov krásnej africkej savany.

Keby sme sa teraz vrátili k otázke prečo máme Bájky spod baobabu a nie napríklad Bájky spod čerešne, uvažovala by som, čo je pre naše slovenské deti známe a čo naopak úplne neznáme, čo pre ne zaváňa exotickosťou. Myslíte si, že by ich tunajšie nemé tváre mohli zaujať tak, alebo dokonca ešte viac, než nemé tváre z ďalekých krajov? Asi sotva by sme chceli od sliepočky, či kravičky, aby bola pre dnešné deti pútavejšia než had mamba či gazely. Nechápte ma zle, aj naše tuzemské zvieratká majú svoje čaro a deti ich priam milujú presne tak, ako sme ich milovali aj my v ich veku. Dieťa má však rado záhadu, tajomstvo, rado objavuje to, čo ešte nemalo šancu spoznať a presne to mu ponúkajú aj Bájky spod baobabu. Ponúkajú mu exotický svet, plný neznámych zvieratiek.

Ak ste už zvedaví aké všelijaké tajomstvá skrývajú naši zvierací hrdinovia, neopúšťajte nás a čítajte tajomstvá bájok aj nabudúce.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

logo

Hello, we are content writers with a passion for all things related to fashion, celebrities, and lifestyle. Our mission is to assist clients.

Doporučovaný obsah

Newsletter

Join 70,000 subscribers!

You have been successfully Subscribed! Ops! Something went wrong, please try again.

Registráciou súhlasíte s našimi Privacy Policy

Tag

    Edit Template

    Copyright pozitivnerozpravky.sk © 2024 // Created with webcorna.cz